Matematické soutěže

Popularizace matematiky, zvýšení zájmu o matematiku, vyhledávání nadaných žáků, netradiční formy práce, nestandardní úlohy, nestandardní motivační prostředí – tak taklhe by se daly definovat matematické soutěže. 

Matematická olympiáda

Matematický Klokan je mezinárodní soutěží, které se účastní téměř dva miliony soutěžících z 29 zemí světa. Soutěž Matematický Klokan se orientuje na široké spektrum žáků. Soutěže se většinou účastní celé třídní kolektivy. Hlavní myšlenkou organizátorů je popularizace matematiky mezi mládeží, snaha ukázat, že matematika může být i přístupným a zajímavým oborem. Obsahově úlohy korespondují s učivem 4. ročníku ZŠ, jsou tedy „přístupné“ všem žákům. Nestandardní jsou zpravidla svým námětem, způsobem prezentace, neobvyklými souvislostmi a vztahy mezi „známými“ jevy. Soutěžní úlohy mají testový charakter a pro naše žáky jsou tedy nestandardní i formou řešení, kdy žáci volí jednu z pěti předkládaných odpovědí. Svá řešení nezdůvodňují, nemusí přikládat příslušný výpočet. Zajímavá je i možnost volby strategie řešení – žák do soutěže vstupuje se „startovním“ bodovým kreditem. Za správná řešení získává příslušný počet bodů dle obtížnosti úlohy, za špatné řešení se mu strhává bod. Pokud se žák rozhodne úlohu neřešit, neodrazí se to na jeho bodovém zisku

Matematický klokan

Tato mezinárodní soutěž není určena jen nejlepším, nejtalentovanějším matematikům, ale jejím cílem je získávat pro matematiku co nejvíce žáků. Chce jim ukázat matematiku zábavnou, přesvědčit je o tom, že při řešení různě obtížných netradičních úloh, založených především na logické úvaze, může každý zažít radost z úspěchu.

Soutěžící jsou podle věku rozděleni do 5 kategorií: Klokánek (4. - 5. třída ZŠ), Benjamín (6. - 7. třída ZŠ), Kadet (8. - 9. třída ZŠ), Junior (1. - 2. ročník SŠ) a Student (3. - 4. ročník SŠ). Soutěží se ve všech krajích naší republiky v jednom termínu, takže žáci a studenti absolvují školní, oblastní, republikové a vlastně i mezinárodní kolo ve své lavici. Ve všech kategoriích soutěžící řeší 24 testových úloh, přičemž vybírá jednu z pěti nabízených možností řešení. Úlohy jsou seřazeny ve třech skupinách podle obtížnosti, za správnou odpověď získává soutěžící 3, 4 nebo 5 bodů, za špatnou odpověď se mu jeden bod strhává. Aby soutěžící nedosahovali záporných výsledků, dostávají do vínku 24 bodů, takže lze tedy získat maximálně 120 bodů. V kategoriích Klokánek, Benjamin a Kadet je na řešení vymezeno 60 minut čistého času, v kategoriích Junior a Student je doba řešení 75 minut.

Pythagoriáda

Pythagoriáda je určena všem žákům 5., 6., 7. a 8. ročníků základních škol a jim odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, kteří mají zájem o matematiku. Cílem Pythagoriády je zvýšit zájem o matematiku u co nejširšího počtu žáků. Úlohy této soutěže vycházejí ze znalostí matematiky odpovídajících ročníků ZŠ a víceletých gymnázií, zúčastnit se této soutěže může každý žák příslušného ročníku - není tedy nutné být matematickým talentem. Příklady rozvíjí prostorovou představivost či logické uvažování. Soutěž má dvě kola školní a okresní.

Pangea

Pangea se snaží přinášet žákům různorodé matematické úkoly, jejichž řešení je vybízí k pečlivé práci a k podávání co nejlepších osobních výkonů. Podporujeme žáky základních škol a příslušných ročníků středních škol, kteří se prostřednictvím soutěže seznamují i s nestandardními úlohami, a nabízíme jim nové zkušenosti v oblasti matematiky.

MaSo

MaSo je MAtematická SOutěž, ve které se řeší  spousta zajímavých příkladů a logických úloh, ale taky strategické uvažování a týmovou spolupráci. Koná se pravidelně dvakrát do roka, na jaře a na podzim, od roku 2006 a za těch několik let se jí zúčastnilo už více než tisíc dětí z 90 škol. Základní princip je, že každá soutěž má svou HRU. Tato hra je pokaždé jiná, aby děti, které se už soutěže zúčastnily, nebyly nijak zvýhodněny. Soutěžící počítají matematické příklady a řeší různé logické úlohy. Za jejich vyřešení pak můžou odehrávat tahy v této hře, případně získat věci ke hře potřebné. Umístnění týmu na stupních vítězů pak nezáleží jen na tom, kdo správně vyřeší hodně příkladů, ale zejména na vhodné strategii hry.

https://www.gymberoun.cz/news/21/20/SOUT%C4%9A%C5%BD%C3%8DME-Matematick%C3%A1-olympi%C3%A1da-Pythagori%C3%A1da-a-Klokan


Webové stránky zdarma